2019 Eisner Awards – Winners and Nominations

So the Eisner Awards have also come and gone out of SDCC, here is the full list of nominations and the winners in bold.

Do you all think this full list of winners and nominations reflects the best winners or who do you think should have won each category, nominated or not? Maybe we should start setting up the CHU Awards and take votes and nominations from you all, the readers.

Best Short Story

Best Single Issue/One-Shot
  • Beneath the Dead Oak Tree, by Emily Carroll (ShortBox)
  • Black Hammer: Cthu-Louise, by Jeff Lemire and Emi Lenox (Dark Horse)
  • No Better Words, by Carolyn Nowak (Silver Sprocket)
  • Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #310, by Chip Zdarsky (Marvel)
  • The Terrible Elisabeth Dumn Against the Devils In Suits, by Arabson, translated by James Robinson (IHQ Studio/ Image)

Best Continuing Series
  • Batman, by Tom King et al. (DC)
  • Black Hammer: Age of Doom, by Jeff Lemire, Dean Ormston, and Rich Tommaso (Dark Horse)
  • Gasolina, by Sean Mackiewicz and Niko Walter (Skybound/Image)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julaa Madrigal (BOOM! Box)
  • The Immortal Hulk, by Al Ewing, Joe Bennett, and Ruy José (Marvel)
  • Runaways, by Rainbow Rowell and Kris Anka (Marvel)

Best Limited Series

Best New Series
  • Bitter Rootby David Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene (Image)
  • Crowded, by Christopher Sebela, Ro Stein, and Ted Brandt (Image)
  • Gideon Falls, by Jeff Lemire and Andrea Sorrentino (Image)
  • Isola, by Brenden Fletcher and Karl Kerschl (Image)
  • Man-Eaters, by Chelsea Cain, Lia Miternique and Kate Niemczyk (Image)
  • Skywardby Joe Henderson and Lee Garbett (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)

Best Publication for Kids (ages 9–12)

Best Publication for Teens (ages 13–17)
  • All Summer Long, by Hope Larson (Farrar Straus Giroux)
  • Gumballs, by Erin Nations (Top Shelf/IDW)
  • Middlewest, by Skottie Young and Jorge Corona (Image)
  • Norroway, Book 1: The Black Bull of Norroway, by Cat Seaton and Kit Seaton (Image)
  • The Prince and the Dressmakerby Jen Wang (First Second)
  • Watersnakes, by Tony Sandoval, translated by Lucas Marangon (Magnetic/Lion Forge)

Best Humor Publication
  • Get Naked, by Steven T. Seagle et al. (Image)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julia Madrigal (BOOM! Box)
  • MAD magazine, edited by Bill Morrison (DC)
  • A Perfect Failure: Fante Bukowski 3, by Noah Van Sciver (Fantagraphics)
  • Woman World, by Aminder Dhaliwal (Drawn & Quarterly)

Best Anthology
  • Femme Magnifique: 50 Magnificent Women Who Changed the World, edited by Shelly Bond (Black Crown/IDW)
  • Puerto Rico Strong, edited by Marco Lopez, Desiree Rodriguez, Hazel Newlevant, Derek Ruiz, and Neil Schwartz (Lion Forge)
  • Twisted Romance, edited by Alex de Campi (Image)
  • Where We Live: A Benefit for the Survivors in Las Vegas, edited by Will Dennis, curated by J. H. Williams III and Wendy Wright-Williams (Image)

Best Reality-Based Work
  • All the Answers: A Graphic Memoir, by Michael Kupperman (Gallery 13)
  • All the Sad Songs, by Summer Pierre (Retrofit/Big Planet)
  • Is This Guy For Real? The Unbelievable Andy Kaufman, by Box Brown (First Second)
  • Monk! by Youssef Daoudi (First Second)
  • One Dirty Tree, by Noah Van Sciver (Uncivilized Books)

Best Graphic Album—New
  • Bad Girls, by Alex de Campi and Victor Santos (Gallery 13)
  • Come Again, by Nate Powell (Top Shelf/IDW)
  • Green Lantern: Earth One Vol. 1, by Corinna Bechko and Gabriel Hardman (DC)
  • Homunculus, by Joe Sparrow (ShortBox)
  • My Heroes Have Always Been Junkies, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
  • Sabrina, by Nick Drnaso (Drawn & Quarterly)

Best Graphic Album—Reprint
  • Berlin, by Jason Lutes (Drawn & Quarterly)
  • Girl Town, by Carolyn Nowak (Top Shelf/IDW)
  • Upgrade Soul, by Ezra Claytan Daniels (Lion Forge)
  • The Vision hardcover, by Tom King, Gabriel Hernandez Walta, and Michael Walsh (Marvel)
  • Young Frances, by Hartley Lin (AdHouse Books)

Best Adaptation from Another Medium
  • Anne Frank’s Diary: The Graphic Adaptation, adapted by Ari Folman and David Polonsky (Pantheon)
  • “Frankenstein” by Mary Shelley, in Frankenstein: Junji Ito Story Collection, adapted by Junji Ito, translated by Jocelyne Allen (VIZ Media)
  • Out in the Open by Jesús Carraso, adapted by Javi Rey, translated by Lawrence Schimel (SelfMadeHero)
  • Speak: The Graphic Novel, by Laurie Halse Anderson and Emily Carroll (Farrar Straus Giroux)
  • To Build a Fire: Based on Jack London’s Classic Story, by Chabouté (Gallery 13)

Best U.S. Edition of International Material
  • About Betty’s Boobby Vero Cazot and Julie Rocheleau, translated by Edward Gauvin (Archaia/BOOM!)
  • Brazen: Rebel Ladies Who Rocked the World, by Pénélope Bagieu, translated by Montana Kane (First Second)
  • Herakles Book 1, by Edouard Cour, translated by Jeremy Melloul (Magnetic/Lion Forge)
  • Niourk, by Stefan Wul and Olivier Vatine, translated by Brandon Kander and Diana Schutz (Dark Horse)
  • A Sea of Love, by Wilfrid Lupano and Grégory Panaccione (Magnetic/Lion Forge)
Pages ( 1 of 2 ): 1 2Next »

3 thoughts on “2019 Eisner Awards – Winners and Nominations”

Leave a Comment